Afera ściekowa w Kołbaczu‼️☢️

🆕 Od wielu miesięcy chodziły słuchy, że do naszej gminnej oczyszczalni ścieków w Kołbaczu nielegalnie zlewane są ścieki z beczkowozów.
🆙 Pewni mieszkańcy zwrócili się wcześniej z tym tematem do jednego z naszych radnych gminnych, który obiecał pomoc – lecz niestety, sprawa została zamieciona pod dywan, a nielegalny proceder dalej trwa. Pani Sołtys również sygnalizowała że mieszkańcy zgłaszali ten problem. Wówczas zwrócono się z prośbą o pomoc do mnie. Postanowiliśmy działać w ciszy i bez rozgłosu „mieć oko” na oczyszczalnię zbierając niezbite dowody.
W tym tygodniu udało się udokumentować sprawców na gorącym uczynku w godzinach wieczornych ‼️‼️

➡️ Ogromne podziękowania za obywatelską postawę należą się w szczególności dla Pana Piotra Kwiatkowskiego z Kołbacza, radnego gminy Krzysztofa Popka z Żelewa oraz Łukasza Kwiatkowskiego z Kołbacza 💪

✅ Sprawę oczywiście zgłaszamy do prokuratury oraz zawiadomimy odpowiednie organy ochrony środowiska. Mamy nadzieję że już niebawem poznamy odpowiedzi na pytania:
🔹 Kto za tym stoi?
🔸 Kto wpuścił na teren gminnej oczyszczalni w Kołbaczu beczkowóz w celu nielegalnego zlania ścieków?
🔹 Kto przyzwalał na ten nielegalny proceder?
🔸 Rzuca to również bardzo duży cień na nadzór gminy nad ich własną oczyszczalnią, którą administruję zewnętrzny podmiot: PUWiS z Nowogardu, co również należy i trzeba wyjaśnić.

ℹ️ Oczyszczalnia ścieków nie jest przystosowana technologicznie do odbioru ścieków z przydomowych szamb w tak ogromnej ilości! Nie ma szans na ich oczyszczenie!
ℹ️ Przypomnę, że tak „oczyszczone” ścieki spływają do Rzeki Płoni, a tuż nieopodal jest punkt poboru wody dla działkowców (tak! czerpiemy tam wodę do podlewania naszych owoców i warzyw, które później trafiają na nasz stół!) 🤢 oraz zatruwają rzekę.
ℹ️ Jedyną przystosowaną do tego oczyszczalnią na terenie gminy jest ta w Kartnie. Jak widać ktoś tu oszczędza kilometry kosztem naszego ZDROWIA i ŚRODOWISKA!

🔹 Jeśli ktoś z Was np. podczas spaceru był świadkiem takiego zdarzenia proszę o kontakt 🔹

➡️ Krótki komentarz ode mnie:
✅ Oczywiście mamy świadomość, że tą sprawą narazimy się wielu wpływowym ludziom, ale nie moglibyśmy sobie spojrzeć w oczy w lustrze, gdybyśmy schowali głowy w piasek w tak ważnej lokalnej sprawie ‼️
➡️ ZDROWIE jest cennym darem, chyba wszyscy żyjąc w cieniu pandemii mamy tego świadomość.

Podziel się / udostępnij: